Home Jack Middelburg Guestbook GP-races Daytona Toon Kannekens Diverse

 

Door Toon Kannekens

Na vijftien weken konden eindelijk de inters weer eens van start gaan. En nog goed ook. Ideale weersomstandigheden, goed gestemde racegoden en een prima organisatie maakten er een ouderwetse racedag van, waarin Wil Hartog en vooral Peter Looijesteijn de hoofdrollen vervulden.

Maar liefst negen races stonden op het programma, waarvan de nationale formule klasse om klokslag twaalf uur de spits moest afbijten. Even ging dat mis, want de heren coureurs bleken een verkeersregel niet te kennen. Op het moment dat het rode licht verdween en het oranje licht verscheen, ging een aantal coureurs er met een rotgang van tussen. Gelukkig leerde men snel want bij de tweede startpoging wachtte men keurig op het moment dat het groene licht verscheen. Henk van de Mark zag na tien ronden als eerste de zwart-wit geblokte vlag. Wim van Maris ging als tweede over de streep. De strijd om de derde plaats werd op de streep beslist in het voordeel van Evert Koster.

Ook de Hondaklasse ging op het vernieuwde circuit van Assen van start. Kees Bouwmeester en Bert Klaassens maakten er weer een prima show van, die dit keer gewonnen werd door Bouwmeester. Sibrand Nijhuis eiste de derde trede van het erepodium voor zich op. 

Race van de dag.  

1980 Assen KNMV-cup 250cc Mar Schouten, Peter Looijesteijn en Klaas Hernamdt

1980_Assen_KNMV-cup_250cc_Mar_schouten_Peter_Looyesteijn_en_Klaas_Hernamdt_02_.jpg (76905 bytes)

1980_Assen_KNMV-cup_250cc_Mar_schouten_Peter_Looyesteijn_en_Klaas_Hernamdt_01_.jpg (108303 bytes)Dat het aantal cc's niet altijd garant staat voor een spectaculaire wedstrijd, werd tijdens de tweede race van de dag bewezen. Het publiek was dan wel in eerste instantie voor de 500 cc gekomen, maar zal ongetwijfeld het meest hebben genoten van de strijd in de kwartliterklasse. Mar Schouten reageerde bij de start het snelst, op de voet gevolgd door Klaas Hernamdt, Martin Jansen, Duke Wille, Roel Toornstra en de snelste man uit de training Peter Looijesteijn. Na drie ronden ontbrandde een prachtige strijd tussen Schouten, Hernamdt en Looijesteijn. Als aan een touwtje ging het drietal rond. Eerst was het Hernamdt die voortdurend naast Schouten verscheen. Wegens een handblessure moest Klaas echter zijn aanvallen staken. Even kon Mar vrijuit ademen, maar toen was het Looijesteijn die de aanval opende. Buitenom, binnendoor, verschrikkelijk laat remmend, kortom alle sportieve trucks haalde de lange man uit Breezand uit. Het hielp echter niets. Mar hield de ideale lijn en sloot voortdurend het gat. Na twaalf ronden was het verschil slechts tweetiende seconde in het voordeel van Mar Schouten. Klaas Hernamdt passeerde met enkele meters achterstand als derde de finish. Duke Wille reed naar een verdiende vierde plaats, gevolgd door Martin Jansen. Door de fantastische strijd om de ereplaatsen zou men bijna de keurige prestatie van Roel Toornstra vergeten. De nationale coureur reed naar een prima zesde plaats. Dertig seconden na de start van de 250 cc waren de internationale formulerijders vertrokken voor hun race. Willem Zoet had na twee ronden als eerste de staart van de kwartliters te pakken, maar verdween in de volgende ronde al in de pits. Gerard Flameling kwam hierdoor aan de leiding en reed onbedreigd naar de overwinningsbloemen. Pieter Blaauboer rekende halfweg koers af met Jan Kostwinder en Henk de Vries, die respectievelijk als derde en vierde over de finish gingen.

Eenvoudige overwinningen  

Assen KNMV-cup 50cc podium 2e: Theo Timmer 1e: Hans Spaan 3e: George Looijesteijn

Ondanks een slechte start had Hans Spaan slechts een halve ronde nodig om de koppositie in de 50 cc te pakken en vervolgens met grote voorsprong naar de eindzege te rijden. Ook Theo Timmer was niet al te snel vertrokken, maar verwees in de tweede ronde Henk van Kessel naar de derde plaats. Drie ronden voor het einde kreeg Van Kessel problemen met zijn Special, waardoor hij terugzakte naar de vijfde plaats. Even probeerde Henk het nog wel, maar hij moest toch voortijdig de pits opzoeken. George Looijesteijn was hierdoor naar de derde plaats geschoven. Een opvallende prestatie leverde Engelbert Kip. Helemaal vanuit de achterhoede reed hij naar een vijfde plaats, achter Rudi Oosting, die vierde werd.

Evenals Spaan, hadden ook Streuer/v.d. Kaap weinig moeite om de overwinning in de wacht te slepen. Met meer dan een halve minuut voorsprong op Draaisma/Oostwouder valt er voor Egbert weinig tegenstand te verwachten in eigen land. Even leek het opnieuw fout te gaan in de zijspanklasse. Eit Bonder en zijn passagier Henry Bakker kwamen zeer hard in een sloot terecht. Henry Bakker kwam met de schrik vrij, maar Eit Bonder moest met rugklachten voor nader onderzoek naar het ziekenhuis. Gelukkig bleek het later allemaal mee te vallen. Het was overigens een vreemde zaak dat Bonder zonder te trainen wel van start mocht gaan. 

Tweemaal Peter Looijesteijn

Assen KNMV-cup 350cc podium 2e: Klaas Hernamdt 1e: Peter Looijesteijn 3e: Henk Kiewiet

1980_Assen_KNMV-cup_250cc_2e.Klaas_Hernamdt_1e.Peter_Looyesteijn_3e.Henk_Kiewiet_00_.jpg (80904 bytes) 1980_Assen_KNMV-cup_250cc_2e.Klaas_Hernamdt_1e.Peter_Looyesteijn_3e.Henk_Kiewiet_02_.jpg (85283 bytes)
Bij de aanvang van de training in de 350 cc deed zich een verrassing voor. Peter Looijesteijn wilde het ook in deze klasse eens proberen. Het was meteen raak, gezien een eerste startplaats. Toch waren het Klaas Hernamdt en Mar Schouten die als eersten van start gingen. Henk Kiewiet volgde als derde met in zijn spoor de nationale coureur Jan Enthoven. Voor Enthoven ging het wat te snel, gezien zijn spectaculaire crash bij De Bult. Gelukkig bleef het bij wat materiaalschade. Na vier ronden had Looijesteijn de beide koplopers te pakken en leek het erop dat we een herhaling zouden krijgen van de strijd in de kwartliterklasse. In de zesde ronde opende Peter met succes de aanval op Mar Schouten. Een ronde later moest ook Hernamdt zwichten voor een ontketende Looijesteijn. Er was geen houden meer aan. Elke ronde weer toverde hij een snellere rondetijd op de klokken. Zelfs in de voorlaatste ronde, toen hij inmiddels al zes seconden voor lag, draaide hij nog even de snelste ronde. Mar Schouten raakte in het verdere verloop van de race steeds verder achter op Klaas Hernamdt. Hij kon zijn zesde versnelling niet meer gebruiken. Henk Kiewiet naderde dan ook met rasse schreden. In dezelfde tijd gingen ze over de finish. De wedstrijdleiding besliste dat Kiewiet net iets eerder de streep had gepasseerd. Martin Jansen behaalde opnieuw een vijfde plaats.

 

Assen KNMV-cup 125cc podium 2e: Ton Spek 1e: Peter Looijesteijn 3e: Henk van Kessel

1980_Assen_KNMV-cup_125cc_winnaar_Peter_Looyesteijn_3e.Henk_van_Kessel_00_.jpg (81686 bytes)

De race in de 125 cc was opnieuw voor Peter Looijesteijn, al leek het daar in eerste instantie niet op. Henk van Kessel kwam na een ronde als eerste door, met Ton Spek en Louis Coldewijn in tweede en derde positie. Looijesteijn lag toen nog in zevende positie. In de derde ronde had hij echter al de tweede plaats te pakken en opende hij de jacht op Henk van Kessel. Toen sloeg de pechduivel voor Van Kessel toe. Henk was ineens zijn spanning kwijt en zakte daardoor terug naar de vijfde plaats. Toch pakte zijn machine weer op, waarna Henk weer terug wist te komen tot een derde plaats. Peter hield in het verdere verloop van de race Ton Spek op drie seconden afstand en pakte daarmee zijn tweede overwinning. Roelof Smeenge en Louis Coldewijn finishten als vierde en vijfde.

Hartog neemt revanche

Assen KNMV-cup 500cc podium 2e: Jack Middelburg 1e: Wil Hartog 3e: Willem Zoet

Al in de training werd duidelijk, dat Wil Hartog zich voor eigen publiek wilde revancheren voor zijn tegenvallende TT-prestatie. Toch was Wil in de training slechts een halve seconde sneller dan de inmiddels uit het Huis van Bewaring ontslagen Jack M. uit Honselersdijk. Wil gunde Jack de pole-position vanwege de overbekende beenblessure. Op ouderwetse wijze vertrok Wil Hartog voor zijn race over twaalf ronden. Niemand kwam meer in zijn buurt. In een prachtige stijl reed Wil naar de hoogste plaats op het ereschavot. Ook J.M. was voor zijn doen bijzonder goed van start gegaan, maar moest toch nog zes ronden strijd leveren met Willem Zoet om de tweede plaats. Toen was het pleit in het voordeel van Jack M. beslist. Met nog zes ronden te gaan veranderde er niets meer in de eerste zeven posities. Achter Willem Zoet reed Henk de Vries naar een vierde plaats. Boet van Dulmen finishte als vijfde gevolgd door Albert Siegers en Dick Alblas. Ook de tweede race in de halveliterklasse werd snel beslist en na zes ronden een optocht. Opnieuw liet Wil Hartog er met een bliksemstart geen gras over groeien.Zeer gemakkelijk bouwde Wil een voorsprong op van twaalf seconden. Jack M. was zeer slecht van start gegaan, maar had in de vierde ronde al het achterwiel te pakken van Henk de Vries, die door Zoet naar de derde plaats was verwezen. Boet was inmiddels een keer rechtdoor gegaan en zocht een ronde later het rennerskwartier op. Halverwege de race had Jack M. de tweede plaats definitief in handen. Henk de Vries verspeelde twee ronden voor tijd zijn vierde plaats met een schuiver als gevolg van olie op de baan. Albert Siegers kwam hierdoor als vierde over de streep. Dick Alblas pakte een vijfde plaats. Geen boeiende strijd tussen de Grote Drie, maar wel een prima verlopen racedag op de Drentse heide. 

1980_Assen_KNMV-cup_500cc_Jack_naast_Wil_Hartog_aan_de_start_.jpg (190088 bytes) 1980_Assen_KNMV-cup_01_Wil_Hartog_.jpg (190821 bytes) 1980_Assen_KNMV-cup_start_500cc_.jpg (125239 bytes) 1980_Assen_KNMV-cup_500cc_Wil_Hartog_.jpg (188546 bytes) 1980_Assen_KNMV-cup_500cc_Jack_achter_Mar_Schouten_en_voor_Wim_ten_Klooster_.jpg (123800 bytes)
1980_Assen_KNMV-cup_500cc_Jack_in_gevecht_met_o.a._no.1_Willem_Zoet_9.Henk_de_Vries_29.Maarten_Duyzers_.jpg (178624 bytes) 1980_Assen_KNMV-cup_500cc_Jack_in_gevecht_met_o.a._no.1_Willem_Zoet_04_.jpg (177563 bytes) 1980_Assen_KNMV-cup_500cc_Jack_naast_Peter_Lemstra_en_voor_Jan_van_Disseldorp__.jpg (138272 bytes) 1980_Assen_KNMV-cup_250cc_Mar_schouten_Peter_Looyesteijn_en_Klaas_Hernamdt_00_.jpg (130957 bytes) 1980_Assen_KNMV-cup_500cc_Boet_.jpg (122445 bytes)

 

UITSLAGEN (1e 10 per klasse)

Honda 400N klasse

1. Kees Bouwmeester, Oude Wetering, 15.35.5 = 122.256 km/uur; 2. Bert Klaassens, Edam, 15.35,8; 3. Sibrand Nijhuis, Zwijndrecht, 15.42,3; 4. Eric Hauwert, Den Helder; 5. Jas Lommers, Eishout; 6. Ale v.d. Meulen, Geleen; 7. Adrie de Koning, Nuenen; 8. Peter van Holsteyn, Klundert; 9. Johan v.d. Veer, Oude Wetering; 10. Otto Mens, Voorhout. Snelste ronde: Bert Klaassens, 1.55,7 = 123.564 km/uur.

Nationale formule:

1. Henk v.d. Mark, Kawasaki, 18.06,5 = 131.581 km/uur; 2. Wim van Maris, Weslake, 18.16,1; 3. Evert Koster, BSA, 18.29,4; 4. Gerrie van Rooijen, Bimota; 5. Frans Douwes, Yamaha; 6. Jacob v.d. Veen, Honda; 7. Dirk Brand, Kawasaki; 8. Stuart Bignell, Bimota; 9. Piet Mantel, BMW; 10. Henk ter Horst, Honda. Snelste ronde: Henk v.d. Mark, 1.46,9 = 133.735 km/uur.

50 cc senioren/internationalen:

1. Hans Spaan, Kreidler/Van Veen, 15.52,5 = 120.074 km/uur; 2. Theo Timmer, Bultaco, 16.06,0; 3. George Looijesteijn, Egel Kreidler, 16.23,6; 4. Rudy Oosting, Kreidler; 5. Engelbert Kip, HUVO: 6. Bertus Grinwis, Kreidler; 7. Adri de Korte, Kreidler; 8. Frits Klomp, Special; 9. Jos van Dongen, Kreidler; 10. Stan Leupe, Kreidler;. Snelste ronde: Hans Spaan, 1.57,2 = 121.982 km/uur.

125 cc senioren/internationalen:

1. Peter Looijesteijn, Egel MBA, 18.21,1 = 129.837 km/uur; 2. Ton Spek, Special, 18.23,8; 3. Henk van Kessel, Condor, 18.30,1 ; 4. Roelol Smeenge, Morbidelli; 5. Louis Coldewijn, MBA; 6. Sico Attema, MBA; 7. Gijs Bijl, MBA; 8. Co Looijesteijn, MBA; 9. Theo Timmer, MorbidellIi; 10. Koos van Leeuwen, Rufay;. Snelste ronde: Peter Looijesteijn, 1.48,1 = 132.251 km/uur.

250 cc senioren/internationalen:

1. Mar Schouten, Yamaha, 21.01,0 = 136.036 km/uur; 2. Peter Looijesteijn, Zantingh Yamaha, 21.01,2; 3. Klaas Hernamdt, Wilddam Yamaha, 21.01,7; 4. Duke Wille, Yamaha; 5. Martin Jansen; Yamaha; 6. Roel Toornstra, Yamaha; 7. Henk Kiewiet, Yamaha; 8. Fred Coopman, Yamaha; 9. Rudie v.d. Dussen, Yamaha; 10. Jan Ubels, Special; 11. Ger Willems, Yamaha; 12. Henk Kiers, Yamaha. Snelste ronde: Peter Looijesteijn, 1.43,0 = 138.799 km/uur.

Formule senioren/internationalen:

1. Gerard Flameling, Kawasaki, 21.20,8 = 137.157 km/uur; .2. Pieter Blaauboer, Bakker Suzuki, 21.31,7; 3. Jan Kostwinder, Yamaha, 21.36,4; 4. Henk de Vries, Suzuki; 5. Henk de Jonge, Yamaha; 6. Richard Borrenbergs, Laverda. Snelste ronde: Gerard Flameling, 1.41,9 = 140.298 km/uur. 

350 cc senioren/internationalen:

1. Peter Looijesteijn, Egel Yamaha, 20.19,6 = 140.666 km/uur; 2. Klaas Hernamdt, Wilddam Yamaha, 20.25,4; 3. Henk Kiewiet, Yamaha, 20.38,2; 4. Mar Schouten, Yamaha, 20.38,2; 5. Martin Jansen, Yamaha; 6. Ruud Monden, Yamaha; 7. Kees v.d. Broek, Yamaha; 8. Hennie Lentink, Yamaha; 9. Rudie v.d. Dussen, Yamaha; 10. Rene Eggink, Yamaha;. Snelste ronde: Peter Looijestein, 1.39,6 = 143.537 km/uur.

500 cc senioren/internationalen (1e wedstrijd):

1. Wil Hartog, Suzuki, 19.05,4 = 149.778 km/uur; 2. Jack Middelburg,Yamaha, 19.11,8; 3. Willem Zoet, Stimorol Suzuki, 19.14,6; 4. Henk de Vries, Suzuki; 5. Boet van Dulmen, IMN Yamaha; 6. Albert Siegers, Suzuki; 7. Dick Alblas, Suzuki; 8. Wim ten Klooster, Suzuki; 9. Maarten Duyzers, Suzuki; 10. Eddy Kuipers, Suzuki; Snelste ronde: Wil Hartog, 1.33,5 = 152.902 km/uur.

500 cc senioren/internationalen (2e wedstrijd):  

1. Wil Hartog, Suzuki, 19.11,7 = 148.959 km/uur; 2. Jack Middelburg, Yamaha, 19.23.1; 3. Willem Zoet, Stimorol Suzuki, 19.26,7; 4. Albert Siegers, Suzuki; 5. Dick Alblas, Suzuki; 6. Maarten Duyzers, Suzuki; 7. Wim ten Klooster, Suzuki; 8. Eddy Kuipers, Suzuki; 9. Mar Schouten, Yamaha; 10. Bernard Verwey, Suzuki; Snelste ronde: Wil Hartog, 1.33,9 = 152.250 km/uur.

 Zijspannen senioren/internationalen:

1. Egbert Streuer/Johan v.d. Kaap, Yamaha, 18.04,0 = 131.885 km/uur; 2. Fred Draaisma/Jan Oostwouder, Yamaha, 18.41,1; 3. Theo van Kempen/Jan Kuyt, Yamaha, 19.08,7; 4. Piet Huybers/Karl Heinz Buchholz, Yamaha; 5. Niek van Bergen/Tonnie van Bergen, Yamaha; 6. Hein van Drie/Gert v.d. Hoek, Yamaha; 7. Cor van Reeuwijk/Carla van Reeuwijk, Suzuki. Snelste ronde: Streuer/V.d. Kaap, 1.45,8 = 135.126 km/uur.

 

 

1980 Zandvoort KNMV-cup

1980_NK_Zandvoort_350cc_Klaas_Hernamdt_.JPG (76929 bytes) 1980_NK_Zandvoort_350cc_Mar_Schouten_.JPG (62002 bytes) 1980_NK_Zandvoort_500cc_.JPG (90976 bytes) 1980_NK_Zandvoort_500cc_Peter_Smetsers_.JPG (60339 bytes) 1980_NK_Zandvoort_500cc_Willem_Zoet_00_.JPG (60047 bytes)

1980_NK_Zandvoort_500cc_Albert_Bosch_01_.JPG (66780 bytes)